873/​32

Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)

“Landskab. Sommer. Falster”. Strand med grøn bred til højre. Fire femtedele af billedfladen er himmel. 1890. Usigneret. Olie på lærred. 31×44.

Sophus Michaëlis' og Alfred Bramsens fortegnelse over Vilhelm Hammershøis malerier nr. 99.

Proveniens: Svend Hammershøi (1918). Anna Hammershøi, hendes dødsboauktion, Bruun Rasmussen auktion 61, 1955 nr. 182. Deponeret på Statens Museum for Kunst april 2016 til nu.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier & bøger, 19. september 2017

Vur­dering

250.000–350.000 DKK

Hammerslag

360.000 DKK