Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)
“Landskab. Sommer. Falster”. Strand med grøn bred til højre. Fire femtedele af billedfladen er himmel. 1890. Usigneret. Olie på lærred. 31×44.
Sophus Michaëlis' og Alfred Bramsens fortegnelse over Vilhelm Hammershøis malerier nr. 99.
Proveniens: Svend Hammershøi (1918). Anna Hammershøi, hendes dødsboauktion, Bruun Rasmussen auktion 61, 1955 nr. 182. Deponeret på Statens Museum for Kunst april 2016 til nu.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier & bøger, 19. september 2017