Russisk kejserligt cigaretetui af sølv, prydet med Storfyrst Pavel Alexandrovich af Rusland mitrakronede kyrilliske monogram i guld samt den kejserlige russiske dobbeltørn i guld, prydet med en rosen-sleben diamant, lås med rød glasflus. Kyrillisk mestermærke PC, Moskva 1908–1917, lødighed 84. Vægt ca. 218 g. H 11 cm. B. 8 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Minimal aldersslitage, inkl. mindre ridser. Hertil en revne med enkelte afslag på den røde glassten.
Russisk kunst, 7. december 2020