Jean Deyrolle (f. Nogent-sur-Marne 1911, d. Toulon 1967)
“Marthe”, Gordes 1964, opus 766. Sign. J. Deyrolle. Olie på lærred. 54×73.
Litteratur: Georges Richar-Rivier: “Deyrolle catalogue raisonné oeuvre peint 1944–1967”, nr. 64.17, ill. Udstillet: “Jean Deyrolle-Robert Jacobsen”, Galerie Hybler, København 1965, kat. nr. 9, gengivet.
Malerier, grafik og sølv, 25. september 2013