1437/1614
The Lord Watch dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, støvkapsel af guld, kapsler mærkede The Lord Watch og nummereret 211354. Ca. 1900–1915. Vægt ialt 98 gr. Kassediam. 55 mm.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Krakeleringer på skiven. Glas misfarvet.
Varia, 11. september 2014
Vurdering
Hammerslag
21 bud