1823/952
H. Brockmann-Petersen, tilskrevet (, Møbeldesigner 1950-60erne)
Et par lænestole med knock down stel af eg og armlæn af teak. Løse vendbare epeda hynder med rødt/grå uld. 1950–60'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Fjedre under bund på den ene stol er løse. Falmet betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design (udskudt), 7. juni 2018
Vurdering
Hammerslag