2142/869
Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)
“Kvinderov”. Figurgruppe af uglaseret lertøj. Sign. Kai Nielsen og HAK Danmark. Udført hos Kähler. H. 35.
Enkelt hårrevne langs mandens lænd. Enkelt mindre afslag på fodrand. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud