1505/757
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Fritstående 2,5-pers. sofa opsat på tilspidsende ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med lyst stof, brune kedder. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. L. 145.
Brugsslitage. Ben med ridser og mærker. Betræk med huller, pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 27. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
19 bud