2043/​954

Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)

Sæt på seks stole af mahogni. Sæde betrukket med sennepsgul plys. Formgivet 1933. Udført hos snedkermester Jacob Kjær. (6)

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1933.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 1, s. 160–163.

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og hak. En sprodse knækket og mangler. Betræk med pletter, smuds, løse / manglende kant bånd. Et sæde med defekter.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag