2124/806
Malatesta & Mason
Et par skulpturelle hvilestole med sortlakeret træstel. Sæde og ryg betrukket med turkisblå velour. Udført 1950'erne hos Malatesta & Mason, Italien. (2)
Restaureret stand. Betræk med nogle pletter og mærker. Stel med nogle borrebillehuller, ridser, mærker og optørringsrevner. Ene forben med repareret brud.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag