2124/​806

Malatesta & Mason

Et par skulpturelle hvilestole med sortlakeret træstel. Sæde og ryg betrukket med turkisblå velour. Udført 1950'erne hos Malatesta & Mason, Italien. (2)

Restaureret stand. Betræk med nogle pletter og mærker. Stel med nogle borrebillehuller, ridser, mærker og optørringsrevner. Ene forben med repareret brud.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag