2439/687
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Rund vase af stentøj modelleret med blomsterdekor i relief. Dekoreret med lysegrå glasur med enkelte blå elementer. Sign. monogram, 215. H. 14. Diam. 9,5.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte sprændte glasurbobler, hidrørende fra fremstillingen.
Vurdering
800608 | ||
1091906 |