P. C. Skovgaard, tilskrevet (f. Ringsted 1817, d. København 1875)
Ved bredden af en skovsø. Usigneret. Olie på lærred. 25×39.
På blændrammen betegnet: Notat overført fra Billedets oprindelige Bagside: Gave fra Kunstneren til Maleren Sv. Güllich. P. C. Skovgaard.
Lærredet er dubleret. Minimale afskalninger og enkelte mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020