1436/1696
Christian VIII vægur i kasse af sortmalet og forgyldt træ, dekoreret med tryk bag glas, skive af bemalet metal. 19. årh.s slutning. H. 35. B. 30.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 4. september 2014
Vurdering
Hammerslag