Marc Chagall (f. Vitebsk 1887, d. St. Paul de Vence 1985)
“Polyphème”, planche 12 fra serien L'Odysée, 1975. Fra den usignerede bogedition på 250 eksemplarer, blyantnummerering 238/250. Litografi i farver med håndkolorering. Udgivet hos Mourlot, Paris. Bladstørrelse 43×65. Uindrammet.
Litteratur: Mourlot nr. 776. Proveniens: Christies Important Contemporary and Modern Prints, 29.06.1990, #594.
God original stand. Papiret er let gulnet. Monteret på bagpap med tape i hjørnerne samt i midten. Vertikal fold langs midten.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020