Hubert Émile Bellynck (f. Lille 1859)
To kvinder, der henter vand ved vandposten i en fransk landsby. Sign. Emile Bellynck 1893. Olie på lærred. 46×33.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 703, 2001 nr. 190.
Himlen retoucheret. Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020