2049/​367

Engelsk lanterneur af messing, øverst med gennembrudt slagklokke, timekrans med romertal, værk med en viser, senere konsol af træ. 18. årh. Uden konsol H. 40. B. 16. D. 15.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Et lodder medfølger. Pendul medfølger ikke.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Ure ▸ Standure

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK