872/850
Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
“Masker”, ca. 1950. Usign. Olie på lærred. 48×60.
Litteratur: Henning Smidths fortegnelse over Mogens Balles værker, www.smidth.dk/balle, kat. 1950–053.
Malerier og skulpturer, 6. juni 2017
Vurdering
Hammerslag