2040/810
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Spisebord af grålakeret teak og stål med to udfoldsklapper på skråtstående ben med bøjle. Model 206. Udført hos Søborg Møbler. H. 72. B. 90. L. 140/240.
Litteratur: Søborg Møbler, katalog 1954, side 33.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud