1650/​738

Christian Frederik Møller (f. Skanderborg 1898, d. Aarhus 1988)

Et par kegleformede pendler af kobber, indvendigt hvidlakerede. Udført hos Louis Poulsen i 1959. H. 60. Diam. 22/46. (2)

Proveniens: Møllevangskirken i Aarhus.

Møllevangskirken er tegnet af C.F. Møllers tegnestue i Aarhus og indviet d. 21. juni 1959. Tegnestuen stod også for al indretning ned til mindste detalje. Lamperne blev tegnet af Christian F. Møller selv og udført i 14 eksemplarer hos Louis Poulsen, de har ikke siden været i produktion.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte overfladeridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 13. december 2016

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK