Christian Frederik Møller (f. Skanderborg 1898, d. Aarhus 1988)
Et par kegleformede pendler af kobber, indvendigt hvidlakerede. Udført hos Louis Poulsen i 1959. H. 60. Diam. 22/46. (2)
Proveniens: Møllevangskirken i Aarhus.
Møllevangskirken er tegnet af C.F. Møllers tegnestue i Aarhus og indviet d. 21. juni 1959. Tegnestuen stod også for al indretning ned til mindste detalje. Lamperne blev tegnet af Christian F. Møller selv og udført i 14 eksemplarer hos Louis Poulsen, de har ikke siden været i produktion.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte overfladeridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 13. december 2016