Thorald Læssøe (f. Frederikshavn 1816, d. København 1878)
Parti fra Villa Pamphili Doria ved Rom. Sign. monogram 1849. Vandfarve og blyant på papir monteret på papir. Bladstørrelse 16×21.
Proveniens: Nedarvet fra kunsteneren til dennes efterkommere.
Svag foxing. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020
40 bud