2421/507
Per Weiss (f. Melby 1953, d. 2023)
Et stort cirkulært fad med indridsninger i relief. Dekoreret med sort og grøn glasur samt enklete lyse islæt. Sign. Weiss 91. Unik. H./D. 8,8–9,4. Diam. 53–53,5.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Vurdering