1950/718
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Stor vase af stentøj modelleret med riflet mønster i relief. Dekoreret med mørkebrun glasur med grønne og rødbrune elementer. Sign. E.St.N. Udført og mærket hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1958. H. 26.
Fremstår med patina, herunder overfladeridser og mærker. Flere afslag langs fodrand, heraf to store. Små bristede glasurbobler hidrørende fra brændingen. Inderside med kalk.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag