2446/552
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor rund krukke af lertøj dekoreret med turkisgrøn og sort askeglasur. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 33,8. Diam. 32.
Øverste kant med et afslag i glasur samt en hårrevne samme sted - se venligst detaljefotos. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker, smuds.
Vurdering
Hammerslag
16 bud