2431/96
Buste af patineret bronze i form af Hermes, efter antikken, monteret på søjle af båndagat og forgyldt bronze. Bronzestøber Carl Gustav Hermann Gladenbeck und Söhne, Friedrichshagen. 19. årh.s sluting. H. inkl. sokkel 17.
Søjle med revne. Mindre kanthak. Mindre ridser og mærker.
Fra
i
Vurdering