903/​96

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Loftkammer med ung mand der læser ved lampelys. Ca. 1886. Sign. L.A. Ring. Olie på lærred. 45×38.

Personen på maleriet forestiller sandsynligvis kunsthandler Peter Magnussen.

En tak til kunsthistorikeren Gitte Ditlevsen i forbindelse med katalogisering af nærværende maleri.

Behov for rensning. Talrige minimale krakeleringer. Retoucheringer. Minimale afskalninger.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

25.000–35.000 DKK

Hammerslag