2438/594
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
Et par lænestole og skammel med kugleformede ben af træ, beslag af metal mellem sæde og ryg. Betrukket med rosa uld. Formgivet 1973. Udført hos Fritz Hansen. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter, smuds og skjolder.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
Vurdering
Hammerslag