Achton Friis (f. Trustrup 1871, d. København 1939)
Parti fra Eremitagen. Sign. Achton Friis Eremitagen Sept. 1911. Olie på lærred. 48 × 70.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1144, 2011 nr. 1072.
Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020