1601/597
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
To-personers sofa med seks ben af eg, sæde, ryg, sider samt løse hynder betrukket med sort skind. Model 2214. Udført og mærket med metalskilt hos Fredericia Furniture. L. 150.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært på ben. Enkelte overfladeridser på skind. God stand.
Moderne kunst og design, 5. januar 2016
Vurdering
Hammerslag