2039/739
Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
En smal kande, to skåle modelleret i buet form og en vase med smal hals af stentøj. Dekoreret med blå og brun/lilla glasur. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Rörstrand, Sverige. H. 26–16 og 5. (4)
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud