Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Fire vaser og et fad af stentøj. Vase med grøn glasur sign. E.St.N., 176. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 12,5. Vase dekoreret med lys gullig glasur. Sign. E.St.N., 76. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 7,5. Vase med indridsninger og æggeskalsglasur. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark, 13. H. 10. Bægerformet vase med grå glasur. Sign. E.St.N., 77. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 4,7. Fad dekoreret med rødbrun glasur. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark, 66. H. 2,8. Diam. 14,4. (5)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Vase med æggeskalsglasur: øverste kant er slebet ned og 2. sortering. Bægerformet vase med lys gul glasur: 2. sortering.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
35 bud