899/​61

Jørgen Sonne (f. Birkerød 1801, d. København 1890)

“Scene af vinhøst ved Neapel”. Usigneret. Betegnet på blændrammen med samtidig skrift Jørgen Sonne 1841, Christian VIII's Samling samt Christian VIII's kronede monogram. Olie på lærred. 65×93. Samtidig bobinetramme.

Udstillet: Charlottenborg 1841 nr. 243 (tillægget).

Proveniens: Christian VIII's Samling, Enkedronning Caroline Amalie, dennes dødsboauktion på Amalienborg 1882 nr. 163.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

160.000 DKK