2040/528
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 3½-2½”. Jubilæums bordlampe med stel af kobber, over-, mellem- og underskærm af fler-lags opalglas. Ekstra overskærm af kobber medfølger. Udført 2014 hos Louis Poulsen. H. 45. (2)
Udført i 2014 i anledning af Poul Henningsens 120-års fødselsdag.
Stemplet under fod, nr. 11421151408240.
Enkelte ridser og mærker. I original emballage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud