905/​62

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)

Fra blomstermarkedet på Højbro Plads. Ca. 1918. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 58×75.

Den elegante kvinde i forgrunden klædt i gråt og sort med hvide blomster i favnen er balletdanserinde ved den kgl. ballet Emilie Smith (1887–1942). Hun stod også model til Rudolph Tegners skulptur Danserindebrønden fra 1913, der i dag står i Helsingør.

Udstillet: Øregaard Museum, “Københavnerdrømme”, 2008. Her reproduceret som plakat. Københavns Museum, “Paul Fischer. Byen i det bedste lys”, 2020, gengivet s. 59.

Litteratur: Michael Varming, “Paul Fischers København - og vores”, 2006, omtalt og gengivet s. 17. Varming skriver om værket og stedet: “Billedet hører til Paul Fischers mest poetiske, Og stedet er stadig noget af det bedste i København.”

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

800.000–1.000.000 DKK

Hammerslag

1.400.000 DKK