2014/​8535

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

Portræt af Bispinde Anna Boisen født Nannestad (1775–1853). Sign. P. C. Skovgaard Kjøbenhavn 2. November 1847. Pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 20×17.

Udstillet: Charlottenborg, Kunstforeningens Udstilling af P. C. Skovgaards arbejder, 1917 nr. 447.

Proveniens: Bagermester Rhein van Hauen 1930.

Enkelte minimale misfarvninger. Undersøgt i ramme.

Kunst på papir, 30. marts 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

10 bud

4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
(Autobud) 1.550 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK