905/37
Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
Legende børn på stranden, i baggrunden en husrække. Sign. Peter Ilsted. Olie på lærred. 52×66.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 532, 1989 nr. 140, afb. s. 119.
Malerier og tegninger, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag