2437/866
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 375”. Højrygget lænestol af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket grønt stribet uld. Designet 1969. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag