2132/​871

Arthur Salm (f. Köln 1904, d. Chicago 1988)

“The Delmonico”. En samling serverings- og udskærringssæt i rustfrit stål, bestående af 32 dele. Delvist sign. monogram. L. 17,5–44. (32).

Bestående af:

The Delmonico: Buffetsæt bestående af kniv og gaffel. Formgivet 1964, produceret i Australien. L. 20.

The Delmonico: Salatsæt. Formgivet 1965, produceret i Australien. L. 25.

The Delmonico: Salatsæt. Formgivet 1955, produceret i Asutralien. L. 32.

The Delmonico: Serveringssæt bestående af ske, gaffel og kniv. Formgivet 1956. L. 28

The Delmonico: Fem flaskeåbnere. Formgivet 1962. L. 17,5.

The Delmonico: Seks knive i æske af træ. Formgivet 1960. L. 20.

The Delmonico: Udskærringssæt bestående af en gaffel, to større knive samt seks mindre knive. Formgivet 1960. L. 20–34.

The Delmonico: Kokkesæt bestående af tre knive. Formgivet 1959, produceret i Australien. L. 33,5–44.

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK