P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)
“Italiensk Landskab. Udsigt fra Bjergene ved Olevano mod Civitella. Eftermiddag i September”. Usigneret. Dateret Olevano 12. Sept. 1869. Olie på lærred. 40×61.
Proveniens: P.C. Skovgaards dødsbo auktion, del 2, 1876 nr. 46 med titlen “I Sabinerbjergene, fra Olevano op mod Civitella”. Målene er omvendte. Bruun Rasmussen auktion 39, 1953 nr. 74.
Maleriet relaterer til et større maleri med næsten samme motiv på Ny Carlsberg Glyptotek (inv. nr. MIN0946), som er dateret 1870, og som blev udstillet på Charlottenborg 1870 som nr. 246.
Mindre retoucheringer. Områder med spor af forrensning.
Malerier og tegninger, 18. september 2023