2319/877
Gudrun Lauesen (f. Ferritslev 1917, d. Roskilde 2002)
Figur af patineret diskometal i form af en kalv. Stemplet monogram Just A, Denmark. nr. 2405. H. 18,5.
Litteratur: Poul Erik Bermann: “Just Andersen”. S. 440.
Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 9. maj 2023
Vurdering
Hammerslag
10 bud