877/​701

Bjørn Nørgaard (f. København 1947)

“Instant Erection” fra serien “Atypia I”, 2005. Usign. Grønpatineret bronze. H. 94. H. inkl. hvidmalet træsokkel 164.

Litteratur: Bjørn Nørgaard Oeuvrekatalog, www.bjoernnoergaard.com, geng. under 'Skulpturer 2005'. Udført i to eksemplarer - henholdsvis grøn- og blåpatineret. Proveniens: Galleri Susanne Ottesen, København.

Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

85.000 DKK