2048/82
N. F. Schiøttz-Jensen (f. Vordingborg 1855, d. København 1941)
Sydlandsk kvinde bærerende på en krukke nær kysten. Sign. N.F. Schiøttz-Jensen. Olie på lærred. 51×33,5.
Behov for let overfladerensning. Få pletter.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag