Sigvard Hansen (f. København 1859, d. Hellerup 1938)
Solnedgang over en blikstille sø. Sign. Sigvard Hansen. Olie på lærred. 52×73.
Små tegnestifthuller og mindre afskalning langs øvre kant. Behov for rensning og opstramning.