Jens Adolf Jerichau (f. Roskilde 1890, d. Paris 1916)
“De hellige tre Konger og den babylonske Skøge”. Usigneret. Trykt i Max Kleinsorgs Etablissement i 1918 på hollandsk Papir fra Van Gelder Zonen. Radering. Lysmål 13,5×14,5.
“Slægten kalder”. Tryksign. Jerichau Paris 1916. Trykt i Max Kleinsorgs Etablissement i 1918 på hollandsk Papir fra Van Gelder Zonen. Radering. Lysmål 26×29.
Raderinger fra Klingens Kunstnermappe No. 1. 1916.
Papiret er let gulnet. Herudover original stand.
Moderne kunst og design, 9. januar 2024