Foto endnu ikke klar
886/​331

Claude Galle, tilskrevet (f. 1759, d. 1815)

Et par franske empire kander af forgyldt og patineret bronze, hver med hanke i form af hanehoveder samt ørne, satyrmaskaroner og gennembrudt bladværk i relief, firsidede baser af grøn marmor. Paris, 19. årh.s begyndelse. H. 46. B. 19. D. 9,5. (2)

Claude Galles arbejde som 'fondeur' og 'ciseleur' var på sin tid næsten uovertruffen og har ofte været sammenlignet med Pierre-Philippe Thomire (1751–1843), som han undertiden samarbejdede med. De leverede begge værker til Ludvig XVI hof og senere som Napoleons foretrukne bronzestøbere og officiel leverandør til 'Garde-Meuble' og til de Imperial husstande Fontainebleau, Compiègne, Rambouillet, de Trianons, Saint-Cloud, og en række af de italienske paladser herunder Monte Cavallo, Rom og Stupinigi nær Turin. I dag kan Galles arbejde ses i samlinger som Musée National de Chateau de Malmaison, Musée Marmottan i Paris, Residenz i München og Victoria og Albert Museum i London.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 29. maj 2019

Vur­dering

75.000 DKK

Hammerslag

68.000 DKK