12139/​14

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Fritstående tre-pers. sofa med profilerede ben af mahogni farvet træ. Sider, sæde samt ryg betrukket med uld. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. L. 205.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder betræk med slitage, ridser og mærker omkring ben.

Kunst, antikviteter & design, 30. september 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag