2437/940
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 375”. Tre-personers additionssofa af massivt egetræ, ryg med tremmer, løse hynder med lyst møbelstof. Udført hos Getama, Gedsted. Tegnet 1970. L. 215. (3)
Litteratur: Mobilia nr. 178/79, 1970
Samlebeslag medfølger. Brugsslitage. Ridser og mærker. Pletter på betræk.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag