891/​781

Kinesisk bord af hardwood, rundt bord med fire taburetter. Sen Qing, 20. årh.s begyndelse. H. 62. Diam. 70.

Proveniens: Generaldirektør for det kinesiske postvæsen Erik Tollefsen (senere navnet To Lo-sen) 1872–1938. Han kom til Kina i 1896 hvor han var i toldvæsnet men blev senere engageret i Postvæsnet og blev i Kina til 1932

Asiatisk kunst, 29. november 2019

Vur­dering

6.000–10.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK