2014/103
Ubekendt maler, 19. årh.
Portræt af Mme F. de la Chappalle, siddende i rød dragt. Usigneret. Olie på lærred. 71 × 59.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1611, 2016 nr. 143.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Mindre krakeleringer og få minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
Vurdering
Hammerslag