1407/813
Kn. A. Risager Hansen
Et par armstole af teak, sæde og ryg med grønt uld. Model 31. Udført hos Slagelse Møbelværk. (2)
Litteratur: “Møbler” nr. 1, 1954 s. 10.
Mobilia 1957.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Mindre afslag på venstre bagben på den ene stol.
Moderne kunst og design, 11. februar 2014
Vurdering
Hammerslag