1407/​813

Kn. A. Risager Hansen

Et par armstole af teak, sæde og ryg med grønt uld. Model 31. Udført hos Slagelse Møbelværk. (2)

Litteratur: “Møbler” nr. 1, 1954 s. 10.

Mobilia 1957.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Mindre afslag på venstre bagben på den ene stol.

Moderne kunst og design, 11. februar 2014

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK