919/​238

Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)

“Boulevardpigen”. Sign. Jais-13. Olie på lærred. 80×70.

Udstillet: “Jais Nielsen - Målninger och keramik från perioden 1908–1917”, Galleri 1+1, Helsingborg, maj - juni 1981. Udstillet: “Jais Nielsen 1885–1961 - Maleri Keramik Udsmykning”, Kunstmuseet i Tønder 2009–10, geng. i kat. s. 48. Udstillet: “Jais Nielsen - La naissance du modernisme danois”, Danmarkshuset, Paris, september - oktober 2010. Proveniens: Kunstnerens familie. Proveniens: Privatsamling, Sverige. Erhvervet 1981 på udstillingen i Galleri 1+1, Helsingborg.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

250.000 DKK