Jacques Ozanam (f. 1640, d. 1718, French mathematician)
Dictionaire Mathematique Ou Idée Generale Des Mathematiques [...]. Amsterdam: Aux depens des Huguetan 1691. 4to. Rigt illustreret med 24 fold. kobberstukne plancher og med talrige træsnit og diagrammer. Enkelte blade med slitage og mindre folder. Titelblad med annotation. Indbundet i samt. helbind af kalv, forperm løs.
Værket er opdelt i sektioner, der omhandler emner som aritmetik, algebra, geometri, kosmografi, astronomi, navigation, optik, perspektiv, mekanik, hydrostatik. Med lange kapitler om arkitektur, befæstning og musik.
DSB X, 264.
Proveniens: Valdemars Slot, Tåsinge.
Bøger fra Valdemars Slot, 30. november 2022